Ses Yogası / Ses Çanakları ile Yoga

Ses Yogası / Ses Çanakları ile Yoga

Ses eşliğinde Yoga'yı hiç denediniz mi?

 

Asanalarda bir süre kalarak bedenden gelen hisleri ve yarattıkları etkiyi fark ettiğimiz Yoga'yı bu kez ses çanakları eşliğinde deneyimliyor olacağız!

Ses kulağımızla duyduğumuzun çok ötesinde hücrelerimize, organlarımıza, nefesimize, nabzımıza, kan basıncımıza ve duygularımıza etki eder. Yoga ve Ses'in birleşmesi asanaların kişide hissettirdiği etkiyi daha da derinleştirip; kişinin an'da kalabilmesine ve içsel olarak apayrı bir alanı fark edebilmesine yardımcı olur.

Şu ana kadar yaptığımız çalışmalarda yoga deneyimi olan ya da olmayan tüm katılımcılar pozlarda düşündüklerinden daha uzun süre kalabildiklerini, an'a daha çok odaklanırken zihni eskiye göre daha çok devreden çıkartabildiklerini söylediler.

Haydi gelin Ses Çanakları'nın ve Gong'un eşliğinde Yoga yapalım!

 

"SES YOGASI" HAKKINDA

Yoga ve sesin birleşmesine  'Ses Yogası'  (Nada Yoga) denir. Bu çalışma hem kendi bedenimizden çıkardığımız seslerle hem de bir ses aracından çıkan sesi kullanarak gerçekleştirilebilir. Yoga ve  Ses birleşirken asanaların etkisi de artar. Bu alanda hem çocuk yogası hem de yetişkin yogası için geliştirilmiş çalışmalar mevcuttur. 

Ses titreşimleri ile "Beden - Zihin - Ruh" harekete geçer ve dengeye kavuşur.

Ses kulağımızla duyduğumuzun çok ötesinde  hücrelerimize, organlarımıza, nefesimize, nabzımıza, kan basıncımıza ve duygularımıza etki eder.

Yoga yapılırken Peter Hess Terapi Ses Çanakları'nın yanı sıra, gong, zil, koshi (chime) ve kristal terapi ses çanakları gibi ses aletleri kullanılır. Peter Hess terapi ses çanakları değerli metallerden özel olarak üretilmişlerdir; çok özel şifalı frekanslar yayarlar. Hücre düzeyinde adeta bir masaj etkisi yaratırlar. 

Ses çanaklarından çıkan ses titreşimleri ile kaslar iyice gevşerken blokajlar, gerginlikler sesin etkisi ile kolayca çözülür. 

Vücuttaki enerji akışı dengelenir ve içimizdeki şifalanma gücü ortaya çıkar. Özgürleşme ve bırakamadıklarımızı bırakma kolaylaşır.

Ses ile birlikte anda kalma, asanalara odaklanma çok daha rahat bir şekilde gerçekleşir.

Ses tüm bunlar için bir köprü görevi görür. 

Shavasana'ya yine ses çanakları ve gongun sesi eşlik ederken derin gevşemenin tadına varılır. Ayrıca çalışmanın sonunda ses çanaklarının titreşimini bedenlerinde hissetmek isteyenler çanakları kendi üzerlerinde yani bedenlerinde istedikleri yere yerleştirerek bunu deneyimleyebilirler.

 

Yurt dışından örnek çalışmalar:


Emily Hess - Sound & Yoga: 

Emily Hess dünyada bu işin öncülerindendir. İrem Derlen’in ses terapisi eğitimi aldığı akademinin kurucusu Peter Hess'in de eşidir.

https://youtu.be/BphdgIlqlLQ  

 

Emily Hess®-Klangyoga mit Kindern  (Çocuklarla Ses Yogası):

Emily Hess'in  çocuklarla yaptığı ses yogası çalışmalarını tanıtan videosu

https://youtu.be/aLYDCMVpTeE  

 

Yoga und Klang (Yoga ve Ses) - Jeanette Wilden & Dietrich Lahr:

https://youtu.be/pGfda46e-Nk  

 

Bhajan Noam - Klang-Yoga  (Ses - Yoga):

https://youtu.be/wKaD_C1lhSk  

Sesle Şifa (Soundhealing) Seansları
Sesle Şifa (Soundhealing) Seansları
26/07/2016
Online Şan Dersi
Online Şan Dersi
02/10/2019
Sahne Üzerinde Performans
Sahne Üzerinde Performans
27/07/2016