Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular
 
S: Tizlere çıkarken bağırma ihtiyacı hissediyorum. Neden?
C: Bu durum vücudunuzu gereğinden fazla kasmanız, çenenizi yeterince aşağı düşürmemeniz ya da tam tersi çenenizi çok zorlayarak açmanız, nefesinizi tam olarak kontrol edemeyişiniz vb. gibi birçok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bunun için en baştan başlayıp duruşunuza, diyafram nefesi almaya, omuzlarınızı yukarı kaldırmamaya, çalıştığınız harfin ya da hecenin pozisyonuna dikkat edin. Aldığınız nefesi yumuşak damağın en üst noktasına ve sinüslere göndermeye çalışın ve sesinizin frekansını sabitleyin. Her şeyin çok daha iyiye gittiğini göreceksiniz.

S: Sesimi doğru kullanmak için ne kadar süre şan dersi almalıyım?
C: Bu soruya verilecek kesin bir cevap yoktur. Tekniğinin sağlamlığı ile ün yapmış birçok şarkıcı hala her gün düzenli olarak ve kendilerini çok fazla zorlamadan şan egzersizi yapmaya devam etmektedirler. Sesinizin kalitesini korumak ve ses tellerinizin elastikiyetini artırmak için düzenli olarak eğitmeninizin önerdiği nefes ve ses çalışmalarını yapmanızı tavsiye ederim.

S: Sesimin frekansını nasıl sabitleyebilirim?
C: Egzersizlerde özellikle tizlere doğru çıkarken yaşanan “hava patlamaları” ses frekansınızı sabitleyememenize yol açan en önemli faktördür. Hava patlaması, ses tellerine ihtiyacı olandan fazla hava göndermeniz ve ses tellerinizin buna yumuşak bir karşılık verememesi sonucu oluşur. Eğer çalıştığınız şarkıların bazı bölümlerinde büyük hava patlamaları yaşıyor ve sesinizin frekansını dengeleyemiyorsanız bu bölümdeki birinci sorunun cevabında anlatılanlarla başlayın. Her şeyi baştan sona kontrol ettikten sonra elinizi mide kaslarınızın üzerine koyup şarkınızın başından sonuna kadar hava akışının sabit olmasına ve nefesinizi olabildiğince yumuşak alıp vermeye özen gösterin.

S: Sesim kaç oktav? Ne kadar tize çıkabilirim? Ne kadar pese inebilirim?
C: Bu sorular da şan dersi almaya yeni başlamış bir öğrencinin sorduğu en tipik sorulardandır :) Sesinizin kaç oktav olduğu uzun süreli ve düzenli yapılan şan egzersizlerinden sonra ortaya çıkar. Doğru egzersizleri yaptığınız ve düzenli çalıştığınız takdirde ses oktavınız tizlere ve peslere doğru genişlemeye başlar. Ses perdeniz üzerinde rahatlıkla gidip gelebilmeye başlarsınız. Şan eğitmeniniz her derste sesinizdeki gelişmeyi takip edecek ve sesinizin hangi oranda geliştiğini size söyleyecektir.

S: Sesim ne kadar iyi?
C: Kimi profesyonel olmayan şarkıcı adayları şan egzersizlerini yaparken ve şarkı söylerken belirli bir seviyeye ulaştıklarında kendilerinde müthiş bir güven hissederler. Bu bir yere kadar iyidir, ama işin doğrusu şarkı söylerken yüksek performans gösterebilmek ve profesyonelliğe ulaşabilmek için sesiniz üzerinde her zaman çalışmanız gerekir.

S: Nota bilmeden şarkı söylenebilir mi?
C: Evet söylenebilir. Opera ve Müzikal sanatçıları nota bilerek şarkı söyleyen şarkıcılardır. Bu onlar için olmazsa olmaz bir koşuldur. Bunların yanında diğer müzik tarzlarında ün yapmış şarkıcıların ve bestecilerin bir bölümünün nota bilmeyen insanlar arasından çıktığını biliyoruz. Ancak bu tabi ki nota bilmenin bir işe yaramadığı anlamına gelmez. Müzikle ilgili her alanda bilgi sahibi olmak ve bu bilgiyle donanmak yorumculuk açısından çok büyük önem taşır. Örneğin bir şarkıcı adayı olarak nota bilmeniz söyleyeceğiniz şarkılar için sesinize uygun tonları bulabilmenizi sağlar. Böylelikle grubunuz ile prova aldığınızda şarkıların tonlarını müzisyenlerinize kolaylıkla söyleyebilir ve onlara zaman kazandırabilirsiniz. Nota bilerek şarkı söylemek aynı zamanda işinizi profesyonel bir şekilde yapıyor olduğunuzun ifadesidir.

S: Kilolu insanların sesleri daha mı güçlüdür?
C: Hayır. Bu düşünce aslında bir yanılsamadan ibarettir. Kilolu insanların çok geniş bir diyaframa sahip olduğu ve nefes alma kapasitelerinin çok yüksek olduğu düşünülür. Tam aksine yüksek yağ oranına sahip bir vücut, olması gerekenden çok daha yavaş ve zorlanarak çalışır. Bu durumun nefes ve ses egzersizlerinde negatif bir etki yaratma olasılığı yüksektir. Sesinizi güçlendirmek için ihtiyacınız olan tek şey egzersizlerinizi doğru bir pozisyonla ve yeterli miktarda yapmanızdır.

Konservatuar Hazırlık Programı
Konservatuar Hazırlık Programı
26/07/2016
Şan Dersi Programı
Şan Dersi Programı
26/07/2016
Esneme (Stretching) Egzersizleri
Esneme (Stretching) Egzersizleri
26/07/2016