Hakkımda

Hakkımda

İrem Derlen, üç kuşak Moda’lı bir ailenin kızı olarak Kadıköy’de dünyaya geldi. Müziğe olan ilgisi çok küçük yaşlarda başlayan Derlen’in ses rengi daha o yıllarda
çevresi tarafından fark edilmeye başlandı. Ortaokul yıllarında başladığı okul orkestrasının solistliğini mezuniyetine kadar devam ettirdi.

1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi “Sosyoloji” bölümüne girdi. İkinci sınıf öğrencisiyken İstanbul Devlet Operası sanatçısı Otilia Maria Radulescu İpek ile vokal çalışmalarına başladı. 1998 yılında Doç. Dr. Filiz Ergün’ün öğrencisi olarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan/Opera bölümüne girmeye hak kazandı.

Konservatuar öğrenciliği sırasında üç yıl süresince Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası ve Opera Korosu’nda sözleşmeli “Koro Elemanı” (Soprano) olarak çalıştı. Mezun olduğu sene Opera Sanat Dalı Yüksek Lisans bölümüne birincilikle girmiş olmasına rağmen, mezun olduğu her iki bölümü de ortak bir paydada buluşturabileceğini düşündüğünden tercihini Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Yüksek Lisans bölümünden yana kullandı.

Bu bölümden '1990 Sonrası Türkiye Müzik Endüstrisi'nde Müziğin Üretim, Dağıtım ve Tüketim Odakları' konulu master teziyle mezun oldu.

Profesyonel müzisyen olarak stüdyo kayıtları (reklam cingılları, radyo spotları ve jenerik müzikleri) ve sahne çalışmaları yapmakta olan İrem Derlen'in uzun dönem program yaptığı mekanlar arasında Cabaret Cine, Büyük Klüp (Cercle D'Orient) ve Fenerbahçe Ordu Evi sayılabilir.
 

Uzun yıllardır özel şan, solfej ve konservatuara hazırlık dersleri vermekte ve vokal koçluğu yapmakta olan İrem Derlen edindiği klasik şan eğitimini popüler Batı müziği şan teknikleri ile birleştirdiği bir eğitim sistemi uygulamaktadır.

Şu anda özel şan dersi vermenin yanı sıra; amatör ve profesyonellere, çeşitli pop ve rock gruplarının solistlerine vokal koçluğu (ses geliştirme, sesin doğru ve çok yönlü kullanımı üzerine performans çalışmaları, şan ve repertuar çalışmaları) yapmaktadır

Ayrıca şirketlerle ve çalışanlarına yönelik kurumsal odaklı çalışmalar (Koro Atölyesi / Çalışmaları, Şarkı Söyleme & Repertuar Atölyeleri) düzenlemektedir. 

2004 yılından beri geçen süre zarfında yüzlerce öğrenciye eğitim vermiş, Konservatuarların Şan/Opera, Müzikal, Tiyatro bölümlerine, Eğitim fakültelerinin Müzik Öğretmenliği bölümlerine ve çeşitli müzik okullarına öğrenci hazırlamış ve sınavlarda başarılı bir sonuç almaları konusunda yardımcı olmuştur.

Sahnede 12 farklı dilde şarkı söyleyen İrem Derlen, kurucusu olduğu orkestrası “ Tria Orkestrası” (www.triaorkestrasi.com) ile Jazz, Latin, Opera/Napoliten, Greek, Türkçe ve Yabancı Pop, 70’ler – 80’ler ve Disco tarzı ağırlıklı programlar yapmakta, uzun yıllardır özel ve kurumsal gecelerde sahne almaktadır.

Aralık 2010’da “Harikalar Diyarı” grubu ile Garo Mafyan prodüktörlüğünde, JKS & EMI Müzik Türkiye etiketiyle piyasaya çıkan Jazz & Pop / Lounge tarzındaki “Bak Kalbine” adlı albümü kaydetmiştir.

2017 Temmuz ayında ‘Gidelim Haydi’ adlı üç şarkılık maxi single albümünü Kınay Production etiketiyle yayınlamıştır. 

Sanatçının Gürkan Kömürcü ile birlikte üretip yorumladıkları ‘Kaç Kez’ adlı düet single projesi 2018 Haziran ayı itibariyle Mana Müzik & Kınay Production ortaklığı ile dijital platformlarda yerini almıştır.

 

Konservatuar Hazırlık Programı
Konservatuar Hazırlık Programı
26/07/2016
Sesi Oluşturan Organlar
Sesi Oluşturan Organlar
27/07/2016
Doğru Duruş Teknikleri
Doğru Duruş Teknikleri
26/07/2016