Hakkımda

Hakkımda

İrem Derlen uzun yıllardır özel ve toplu şan, solfej ve konservatuara hazırlık dersleri vermekte, amatör ve profesyonellere vokal koçluğu, şirketlerle yönelik kurumsal çalışmalar (koro çalışmaları, şarkı söyleme atölyesi…) yapmaktadır. Kurucusu olduğu Jokerstore Müzik Dersleri / Şan Departmanını oniki yıldır koordine etmektedir. 2004 yılından beri geçen süre zarfında kendi departmanındaki diğer şan eğitmeni arkadaşlarıyla birlikte yüzlerce öğrenciye eğitim vermiş, konservatuarların Şan / Opera, Müzikal, Tiyatro bölümlerine ve çeşitli müzik okullarına hazırlamış ve sınavlarda başarılı bir sonuç almaları konusunda yardımcı olmuştur.

İrem Derlen 1979 yılında İstanbul’da doğdu. Vokal çalışmalarına İstanbul Devlet Operası sanatçısı Otilya Maria Radulescu İpek ile başladı. 1998 yılında Doç. Dr. Filiz Ergün’ün öğrencisi olarak İstanbul Üniversitesi Devlet KonservatuvarıŞan/Opera bölümüne girmeye hak kazandı. Konservatuarı kazandığı sene Mimar Sinan Üniversitesi “Sosyoloji” bölümünde ikinci sınıf öğrencisiydi. Mezun olduğu sene “Opera Sanat Dalı” Yüksek Lisans bölümüne birincilikle girmiş olmasına rağmen, mezun olduğu her iki bölümü de ortak bir paydada buluşturabileceğini düşündüğünden tercihini Yıldız Teknik Üniversitesi “Sanat ve Tasarım” Yüksek Lisans bölümünden yana kullandı.

Bu bölümden “1990 sonrası Türkiye Müzik Endüstrisi’nde Müziğin Üretim, Dağıtım ve Tüketim Odakları” konulu master teziyle mezun oldu. Konservatuar öğrenciliği sırasında üç yıl süresince Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası ve Opera Korosu’nda “Koro Elemanı” (Soprano) olarak çalıştı.

Profesyonel müzisyen olarak stüdyo kayıtları (reklam cingılları, radyo spotları ve jenerik müzikleri) ve sahne çalışmaları yapmakta olan İrem Derlen’in uzun dönem program yaptığı mekanlar arasında Cabaret Cine, Büyük Klüp (Cercle D’Orient) ve Fenerbahçe Ordu Evi sayılabilir.

Edindiği klasik eğitimi popüler Batı müziği şan teknikleri ile birleştiren İrem Derlen; şu anda kendi müzik okulunda (Jokerstore Müzik Dersleri / Beyoğlu & Kadıköy / www.jokerstore.net) özel şan dersi vermenin yanı sıra çeşitli pop ve rock gruplarının solistlerine vokal koçluğu (ses geliştirme, sesin doğru ve çok yönlü kullanımı üzerine performans çalışmaları, şan ve repertuar çalışmaları) yapmaktadır.

Kurumsal odaklı (şirket çalışanlarına yönelik) koro ve repertuar atölyelerinin yanı sıra dershane öğrencilerine yönelik solfej eğitimini yürütmektedir. Aynı zamanda kendi grubu ile (Grup Tria) çeşitli dillerde şarkı söylediği Jazz, Latin, Opera/Napoliten ve Pop müzik ağırlıklı programlar yapmakta, özel gecelerde sahne almaktadır.

Aralık 2010’da JKS & EMI Müzik Türkiye etiketiyle piyasaya çıkmış olan Harikalar Diyarı’nın “Bak Kalbine” adlı albümünde solist olarak yer almıştır. Albümün miksleri Ömür Öztürk, mastering’i ise Çağlar Türkmen imzasını taşıyor. Albümde Garo Mafyan’ın emeği de çok büyük. Garo Mafyan, İlker Akman ile birlikte albüm projesindeki tüm parçaların düzenlemesini ve müzik direktörlüğünü yaptı. Albümün tarzı bossanova ve pop-jazz’dan club sound’una kadar oldukça geniş bir skalayı kapsıyor. Albümde akustik tınılı parçaların yanı sıra elektronik altyapılı parçalar dinlemek de mümkün. Albümün ilk videokilbi “Eski Oyuncak” adlı şarkıya çekildi.

Sanatçı bugünlerde kendi solo albüm projesi üzerinde çalışmaktadır.